مراقبت های دهان و دندان

مراقبت های دهان و دندان Oral Care

دندانپزشک تنها می تواند به شما در حفظ سلامت دندان هایتان کمک کند و شما باید کارهایی را در خانه برای حفظ سلامت دندان و مراقبت از لثه در برابر بیماری های لثه (periodontal disease) انجام دهید .

مراقبت مرتب از دندان ها در خانه باید شامل مسواک زدن روزانه و استفاده از نخ دندان باشد . بهترین توصیه این است که روزانه حداقل دوبار مسواک بزنید ، یکبار صبح و یکبار شب قبل از رفتن به رختخواب . همچنین حتما یک بار در روز از نخ­ دندان استفاده کنید . در صورت امکان این کار را بعد از هر وعده غذایی انجام دهید . مراقبت دهان و دندان به طور صحیح و مناسب در خانه همراه با مراجعه منظم به دندانپزشک ضامن حفظ سلامت دندان ها می باشد .

مراقبت دهان و دندان و بهداشت دهان و دندان در خانه

از محصولاتی استفاده کنید که دارای مجوز رسمی از انجمن دندانپزشکان می باشند . داشتن مجوز مربوطه به منزله ایمن و استانداراد بودن مصرف این محصولات ( مسواک ، خمیر دندان ، نخ دندان و …) در حفظ سلامت دهان و دندان (از جمله در مقابل پوسیدگی و بیماری های لثه) می باشد .

در زیر به برخی از اصول اساسی در رابطه با مراقبت دهان و دندان اشاره شده است :
۱- دندان هایتان را دو بار در روز و به مدت حداقل سه دقیقه مسواک بزنید . به منظور اطمینان از اینکه وقت کافی را در حفاظت از دندانهایتان صرف می کنید می توانید از یک تایمراستفاده کنید.

۲- حداقل در روز یکبار از نخ دندان استفاده کنید تا فضای بین دندانهایتان تمیز شود .

۳- از خمیر دندان و محصولاتی برای مراقبت از دندانهایتان استفاده کنید که دارای مجوز انجمن دندانپزشکان می باشند .

اساس کار مراقبت دهان و دندان در مسواک زدن و استفاده صحیح از نخ دندان است . هدف مراقبت های خانگی مرتب از دندان ها این است که با ساخت پلاک در محیط دندان و اطراف لثه هایتان مقابله شود و از بوی بد دهان ، پوسیدگی دندان و بیماری های لثه اجتناب شود . بزرگسالانی که رعایت این اصول را نادیده می گیرند و اجازه تشکیل پلاک دندانی را می­دهند اغلب دچار گسترش عفونت در بافت­های ظریف اطراف دندان هایشان می گردند .

تمامی مواردی که شما برای حفاظت و مراقبت دهان و دندان احتیاج دارید ، به منظور کمک به شما در تمیز کردن دندانهایتان در منزل ، در دارو خانه ها موجود می باشند .این موارد شامل مسواک های معمولی ، مسواک های برقی و پاک کننده های بین دندانی ، نخ­ دندان های موم دار و بدون موم و انواع دهانشویه ها  می باشد . از دندانپزشکتان بپرسید که از کدامیک از این موارد باید در تمیز کردن روزانه دندان­هایتان استفاده کنید .

عواقب بهداشت نامناسب دهان و دندان­

بهداشت نامناسب دهان و دندان منجر به تجمع پلاک در اطراف ریشه دندان و خطوط لثه می شود که این امر باعث التهاب و قرمزی لثه ها می گردد. پلاک ها ، لایه های مملو از باکتری می باشد که اگر اجازه تجمع آنها در لثه و دندان­هایتان را بدهید منجر به پوسیدگی دندان و بیماری های لثه می شوند .

اگر در خانه به مراقبت دهان و دندان هایتان نپردازید و به دندانپزشک به صورت منظم مراجعه نکنید ، این امکان وجود دارد که منجر به گسترش تجمع این پلاک ها در فضاهای خالی اطراف دهانتان شوید . این فضاها در نهایت منجر به تخریب استخوان و سایر بافت های حساسی می شوند که حامی دندان­هایتان می باشند و بدین واسطه شما ممکن است دندان های تان را از دست بدهید .

خبر خوب این است که بهداشت مستمر و مراقبت دهان و دندان و چکاپ های مرتب دندانی می توانند از تشکیل پلاک و بیماری های لثه جلوگیری کنند . دهان عاری از پلاک یک دهان سالم می باشد .

نتیجه پایانی :
تنها راه های موثری که در مورد جلوگیری از تشکیل پلاک ها وجود دارد عبارتند از چکاپ های مرتب از دندانها ، شسشوی صحیح دندان ها و استفاده صحیح از مسواک و نخ دندان.

آموزش روش صحیح مسواک زدن

آموزش روش صحیح استفاده از نخ دندان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کپچا * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.