ارتودنسی

ارتودنسی

ارتودنسی علم تصحیح روابط نامناسب فکی و درمان جفت شدن غلط دندانها  است و روند ردیف کردن دندانهای نامنظم می باشد .

اکلوژن عبارتست از روابط و قرارگیری بین دندانها و فکین که به موارد غیر طبیعی آن مال اکلوژن گفته می شود و این یکی از عوملی است که نیاز به ارتدنسی دندان ها را باعث می شود.
از علل مال اکلوژن و ناهنجاریهای دندانی ـ فکی که میتواند نیاز به درمان ارتدنسی را به دنبال داشته باشد، می توان به عوامل زیر اشاره کرد:
۱-ارثی
۲-عوامل رشدی تکامل
۳-عوامل محیطی مانند زودتر و دیرتر از موعد کشیدن دندانهای شیری ، تنفس دهانی عاداتی چون مکیدن انگشتان ، جویدن ناخن و اجسام سخت ، و خوردن پستانک در سنین بالاتر اشاره کرد.

درمان ارتودنسی به دو صورت  ثابت و متحرک انجام میگردد .

ارتودنسی متحرک :
ارتدنسی متحرک معمولا در سنین پایین و گاهی در سنین بالا و با انجام قالب گیری و ساخت پلاک ارتدنسی آکریلی صورت می گیرد که از دهان بیمار خارج می شود.

ارتودنسی ثابت :
اما ارتودنسی ثابت در سنین بالاتر و ناهنجاریهای پیچیده تر و چسباندن سیم و براکتهای ارتدنسی به دندان عملی میشود که مدت درمان بطور تقریبی از ۶ ماه تا ۳ سال طول می کشد . این معالجات بدون درد بوده و همکاری و مراجعات مکرر بیمار به مطب ادامه درمان ر ا میسر می سازد.

انجام ارتودنسی دندان ها ، علاوه بر زیبایی برای سلامت فرد نیز مفید است، زیرا با مرتب شدن دندانها جویدن غذا و حتی تنفس بهتر انجام می شود و باعث سلامت دندانها و لثه ها می شود چرا که نامرتبی دندانها عامل تشدید کننده پوسیدگی و بیماری لثه ها است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کپچا * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.