انتخاب نوع مسواک و خمیردندان

دسته: بهداشت دهان و دندان
بدون دیدگاه
پنج‌شنبه - 3 نوامبر 2016

درانتخاب خمیر دندان توجه داشته باشید که حتمن دارای فلوراید باشدو موقع استفاده باید بخوبی کف کند؛ بطور متوالی از یک نوع خمیردندان استفاده نکنید.
بعضی از تیوبهایی که ما بعنوان خمیر دندان استفاده میکنیم خمیر دندانهایی هستند که با هدف تخصصی تری تولید میشوند که باید توجه شود مثلن بعضی ها بعنوان سفید کننده وبعضی ها بصورت ژل فلوراید هستند که استفاده زیاد از انها عوارض ناخواسته زیادی بهمراه خواهد داشت

مارکها وبرندهای خوبی در بازارایران موجود است که براحتی قابل تهیه است اما انچه بیشتر باید مورد توجه قرار گیرد حالت موهای مسواک است که ارزشی به مراتب بیشتر از مارک وبرند دارد حالت موهای مسواک وقتی که بصورت عمودی واز بالا نگاه میشود باید بصورت مستقیم وصاف باشد تک تک موها هم باید بدون پرز باشد در تعویض مسواک هم باید این ازمایش را انجام داداگر مشاهده شد که بیش از دوسه تا از موهای مسواک از حالت مستقیم خارج شده باشد یعنی زمان تعویضش فرارسیده است

فلوراید چه کار می کند؟

مهم ترین ماده دارویی که از قدیم در خمیردندان ها مورد استفاده قرار می گرفته فلوراید است که از دهه ۱۸۹۰ وارد ترکیب خمیردندان شده است.فلوراید ماده ای است که نقش آن در پیشگیری از پوسیدگی دندان اثبات شده است. فلوراید ساختار مینای دندان را در برابر مواد اسیدی که توسط باکتری ها تولید می شوند تقویت کرده و کمک می کند تا سطوحی از دندان که مواد معدنی خود را از دست داده اند، بتوانند مجددا خود را بازسازی کنند.دندان بازسازی شده با فلوراید حتی مستحکم تر از دندان سالم است.

ضد حساسیت
حساسیت دندانی مشکلی نسبتا رایج بین بیماران محسوب می شده است، اما رواج فراوان استفاده از خمیردندان های ساینده و سفیدکننده و همچنین درمان های غیراصولی بلیچینگ (سفید کردن دندان) بر تعداد بیماران با دندان های حساس افزوده است. در نتیجه برای حل این مشکلات، خمیردندان های ضدحساسیت بیش از پیش مورد توجه قرار گرفته اند.فلوراید ماده ای است که نقش آن در پیشگیری از پوسیدگی دندان اثبات شده است این خمیردندان ها حاوی موادی نظیر نیترات پتاسیم، استرانتیم استات، کلسیم سدیم فسفوسیلیکات،کربنات کلسیم یا حتی ترکیبات فلوراید هستند که یا به طور مستقیم باعث کاهش حساسیت اعصاب حسی دندان می شوند، یا با تسریع بازسازی ساختار معدنی دندان، شدت تحریکات وارده بر اعصاب دندان را کاهش می دهند.اغلب دندانپزشکان به جای خمیردندان های سفیدکننده یا ساینده، استفاده از این خمیردندان ها را پیشنهاد می کنند.

سفید کننده ها
محدودیت های سفید کننده هایکی دیگر از مسائل روز عرصه بهداشت دهان و دندان به خمیردندان های سفیدکننده مربوط می شود. در این خمیردندان ها موادی از قبیل دی اکسید تیتانیوم یا ترکیبات پراکسید وجود دارند. در این خمیردندان ها، مواد سفیدکننده روی سطح دندان ها رسوب کرده و باعث سفیدشدن موقتی دندان می شوند. باید توجه داشت این خمیردندان ها نمی توانند بدرنگی های شدید یا بد رنگی ناشی از پوسیدگی یا جرم دندان را از بین ببرند.

خمیر دندان ضد جرم
اصولا یک خمیردندان باید تا حدودی حاوی مواد ساینده باشد تا بتواند عملکرد مسواک را در تمیز کردن دندان ها بهبود بخشد. ولی مقدار بیش از حد مواد ساینده باعث سایش مینا و عاج دندان شده و فرد را با مشکلات متعددی روبه رو می کند.افراد تصور می کنند هرچه بیشتر و محکم تر با خمیردندان ضدجرم مسواک بزنند دندان های سفیدتری خواهند داشت. چنین کاری دقیقا مثل این است که کسی با یک سمباده بخواهد دندان هایش را تمیز کند و خیلی مضر است یکی از انواع خمیردندان هایی که در بازار به وفور یافت می شود، خمیردندان های ضدجرم است که به نام خمیردندان سیگاری ها شناخته می شود. شرکت های سازنده خمیردندان های ضدجرم مدعی تاثیرگذاری بیشتر و بهتر محصول خود هستند و برای هرچه سفیدتر شدن دندان ها به طور مداوم بر مقدار و ابعاد ذرات ساینده موجود در خمیردندان می افزایند؛ مسئله ای که مورد تایید بسیاری از دندانپزشکان نیست. دندان های تان را سمباده نزنیدمتاسفانه به دلیل اطلاع رسانی ناکافی و نادرست از یک سو و حجم باورنکردنی تبلیغات در مورد این قبیل خمیردندان ها، عوارض استفاده از خمیردندان های سفیدکننده و ضدجرم روز به روز در حال افزایش است. به دلیل اطلاع رسانی نادرست، بیماران تصور می کنند هرچه بیشتر و محکم تر با این قبیل خمیردندان ها مسواک بزنند دندان های سفیدتری خواهند داشت. بنابراین در دفعات زیاد، با قدرت زیاد و با مسواک های سفت مسواک می زنند. چنین کاری دقیقا مثل این است که کسی با یک سمباده بخواهد دندان هایش را تمیز کند! با این کار به مرور زمان، لثه نازک روی طوق دندان ها تحلیل رفته و طوق دندان ها ساییده می شوند و به نظر می رسد ارتفاع دندان اضافه شده است. در عین حال طوق دندان ها بر اثر شدت مسواک زدن از بین رفته و حالتی گود افتاده شبیه کاسه ایجاد میکنند.استفاده نادرست از این خمیر دندان باعث از بین رفتن مینای دندان و اکسپوز عاج به محیط دهان میشود که خود زمینه ی ایجاد حساسیت ، پوسیدگی و مشکلات التهابی پالپ دندان است.


نوشته شده توسط:مدیر سایت - 176 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: 17979
برچسب ها:
دیدگاه ها
صرف نظر از پاسخگویی

کپچا * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.